Hrad Sovinec

Hrad Sovinec se nachází asi 13 km jižně od města Rýmařova na širokém skalnatém ostrohu nad městečkem Sovincem. Je nejrozsáhlejším hradním komplexem v okrese Bruntál a patří mezi významné památky Moravskoslezského kraje.
Hrad byl založen mezi léty 1329 - 1332. Tvořila ho válcová věž - bergfrit a palác. K významnému rozšíření hradu došlo na počátku 16. století za Pňovských ze Sovince, vybudováním nádvoří se dvěma paláci spojenými hradbou, které ve 3. čtvrtině 16. století renesančně upravili páni z Boskovic.
Od 2. poloviny 17. století byl hrad Sovinec hlavní pevností Řádu německých rytířů na panstvích Bruntál a Sovinec.
V rekonstruovaných prostorách hradu jsou instalovány expozice týkající se historie objektu, z hlavní věže hradu získáte výhled do krásné krajiny sovinského přírodního parku. Projdete-li pět různých nádvoří, dostanete se po schodech do tzv. Horního hradu, kde jsou vystaveny kanóny.
V půrkrabství můžete navštívit expozici zbraní a cínu, v konírnách expozici lesnické školy, historie hradu, 30-tiletá válka, v interierech jižního paláce a lapidária jsou umístěny výstavy.

 

Otevírací doba:

Duben: úterý až meděle  9.00-16.00
Květen - Září: úterý až neděle  9.00-17.00
Říjen: úterý až neděle  9.00-16.00

 


Jak se k nám dostanete

Autem - z Jeseníků po silnici I/44 přes Bělou pod Pradědem, Červenohorské sedlo, Velké Losiny do Šumperku, dále po silnici II/446 do Šumvaldu, vjeďte do centra obce a pokračujte po místní komunikaci do Dlouhé Loučky, kde se napojíte na II/449 a pokračujete směrem na Rýmařov. Na konci obce odbočte doprava na Paseku a na nejbližší křižovatce opět  doleva na Sovinec. Parkování je přímo v blízkosti hradu.
Autobusem - autobusová zastávka Jiříkov - Sovinec, autobus na trase Šternberk - Rýmařov zastavuje přímo v Sovinci.
Vlakem - vlaková stanice Újezd u Uničova, dále autobusem, v Dlouhé loučce přestoupit na autobus na trase Šternberk - Rýmařov, který zastavuje přímo v Sovinci.

 

Kontaktní údaje

Hrad Sovinec
autopošta Břidličná
793 51 Sovinec
kastelán: Pavel Zástěra
tel.: +420 554 219 863, 554 295 113
e-mail: sovinec@mubr.cz
web:    www.hradsovinec.cz
web:http://akce.sovinec.cz/index.htm

Personal data protection | Regional discount cards | Accommodation rules | For children | Restaurant Helios | Partners | Tips for trips

Hotel Helios s.r.o. 2009-2024 all rights reserved | Change cookie settings

Webdesign

logo-hexa

HexaDesign