Ruční papírna Velké Losiny

Stále fungující ruční papírna ve Velkých Losinách je evropským unikátem. Papírna byla založena v roce 1596 držitelem panství Janem ml. ze Žerotína. Nachází se po levé straně silnice Šumperk - Jeseník. dnešní klasickou podobu s typickou šindelovou mansadovou střechou získala ruční papírna na přelomu 18. a 19  století. Vroce 2002 byl areál vládou České republiky prohlášen národní kulturní památkou.
Velkolosinecká manufaktura dnes patří k nejstarším doposud pracujícím podnikům v celé Evropě. Ruční papír se zde stále vyrábí tradičním postupem z bavlny a lnu. Pro svou vysokou kvalitu a dlouhou trvanlivost se používá zejména ve výtvarném umění, knižní umělecké a restaurátorské praxi.
Muzeum ruční papírenské výroby bylo zprovozněno v roce 1987. Od roku 2006 byl po rozsáhlých rekonstrukcích zpřístupněn komplexně obnovený objekt muzejní galerie. Prohlídková trasa obsahuje expozici manufakturní papírenské výroby, expozici počátků průmyslové výroby, návštěvu výrobní části ruční papírny. Doplňková trasa je zaměřena na poznání části technického zázemí tradiční papírenské výroby.
Doba základního okruhu - 60 min ( prohlídky celoročně ).
Doba doplňkového okruhu - 30 min ( prohlídky v hlavní sezóně červenec až září ).


Kontaktní údaje

Ruční papírna Velké Losiny
788 15  Velké Losiny

tel.: +420 583 248 433
e-mail: muzeum.papiru@olpa.cz, infocentrum@rpvl.cz
web: www.muzeumpapiru.cz


Jak se k nám dostanete

Autem - Velké Losiny jsou dostupné po komunikaci I/11 Šumperk - Červenohorské sedlo - Jeseník
Autobusem - autobusová zastávka Velké Losiny - hotel Praděd se nachází v bezprostřední blízkosti Ruční papírny
Vlakem - stanice Velké Losiny ( v centru obce ), nebo vlaková zastávka Velké Losiny - zámek, dále pěšky cca 10 minut

Personal data protection | Regional discount cards | Accommodation rules | For children | Restaurant Helios | Partners | Tips for trips

Hotel Helios s.r.o. 2009-2024 all rights reserved | Change cookie settings

Webdesign

logo-hexa

HexaDesign