Rozhledna Praděd a TV vysílač

Hora Praděd je vysoká 1 492 m. n. m. a je nejvyšším vrcholem Jeseníků i celé Moravy. Je významnou křižovatkou turistických tras. V blízkém okolí se nachází nejvýše položené lyžařské středisko v ČR.
Vrchol Pradědu a jeho okolí je vyhlášen národní přírodní rezervací.
Rezervace má plochu 2 031 ha a nachází se zde řada jedinečných společenstev množstvím vzácných druhů rostlin a živočichů. Oblast Velké kotliny je floristicky nejbohatší lokalitou v ČR. Na celém území rezervace platí přísné podmínky pro pobyt a chování v přírodě.
Na vrcholu Pradědu naleznete stejnojmennou rozhlednu a televizní vysílač.
První rozhledna byla vybudována začátkem 20. století v novogotickém stylu. V 60. letech se majitelé snažili věž obnovit, avšak její velmi špatný stav způsobil, že spadla. S rozvojem televizního vysílání se
začalo uvažovat o vybudování televizního vysílače, který by měl zároveň sloužit jako rozhledna. Výstavba byla zahájena v roce 1969 a trvala celých 6 let. Základ dnešní stavby tvoří tři podpěry, v jedné z nich se nachází restaurace a hotel. Věž dosahuje výšky 162 metrů. Z vyhlídkové terasy umístěné ve výšce 1 563 m. n. m. je krásný výhled na celé panorama Jeseníků. Za jasného počasí lze ojediněle spatřit siluetu Vysokých Tater, Malou a Velkou Fatru na Slovensku a Nízké Alpy v Rakousku.
Vrchol věže je nejvyšším dostupným místem v ČR.

Kontaktní údaje

web: www.hotelpradedvysilac.cz/rozhledna

Personal data protection | Regional discount cards | Accommodation rules | For children | Partners | Tips for trips

Hotel Helios s.r.o. 2009-2023 all rights reserved | Change cookie settings

Webdesign

logo-hexa

HexaDesign