Česky English Polska

Ruční papírna Velké Losiny

Stále fungující ruční papírna ve Velkých Losinách je evropským unikátem. Papírna byla založena v roce 1596 držitelem panství Janem ml. ze Žerotína.

Popis

Stále fungující ruční papírna ve Velkých Losinách je evropským unikátem. Papírna byla založena v roce 1596 držitelem panství Janem ml. ze Žerotína. Nachází se po levé straně silnice Šumperk - Jeseník. dnešní klasickou podobu s typickou šindelovou mansadovou střechou získala ruční papírna na přelomu 18. a 19  století. Vroce 2002 byl areál vládou České republiky prohlášen národní kulturní památkou.
Velkolosinecká manufaktura dnes patří k nejstarším doposud pracujícím podnikům v celé Evropě. Ruční papír se zde stále vyrábí tradičním postupem z bavlny a lnu. Pro svou vysokou kvalitu a dlouhou trvanlivost se používá zejména ve výtvarném umění, knižní umělecké a restaurátorské praxi.
Muzeum ruční papírenské výroby bylo zprovozněno v roce 1987. Od roku 2006 byl po rozsáhlých rekonstrukcích zpřístupněn komplexně obnovený objekt muzejní galerie. Prohlídková trasa obsahuje expozici manufakturní papírenské výroby, expozici počátků průmyslové výroby, návštěvu výrobní části ruční papírny. Doplňková trasa je zaměřena na poznání části technického zázemí tradiční papírenské výroby.
Doba základního okruhu - 60 min ( prohlídky celoročně ).
Doba doplňkového okruhu - 30 min ( prohlídky v hlavní sezóně červenec až září ).

Kontaktní údaje

Ruční papírna Velké Losiny
788 15  Velké Losiny

tel.: +420 583 248 433
e-mail: muzeum.papiru@olpa.cz, infocentrum@rpvl.cz
web: www.muzeumpapiru.cz

Jak se k nám dostanete

Autem - Velké Losiny jsou dostupné po komunikaci I/11 Šumperk - Červenohorské sedlo - Jeseník

Autobusem - autobusová zastávka Velké Losiny - hotel Praděd se nachází v bezprostřední blízkosti Ruční papírny

Vlakem - stanice Velké Losiny ( v centru obce ), nebo vlaková zastávka Velké Losiny - zámek, dále pěšky cca 10 minut

Možnosti ubytování

Kongres hotel Toč

hrad

Strava: snídaně, polopenze, plná penze
Od:

Nově postavený hotel TOČ nabízí příjemné ubytování pro všechny druhy klientů s kompletním zázemím a službami včetně nadstandardního vybavení. Celková kapacita hotelu je 55 lůžek v rozsahu dvou, tří a  čtyřlůžkových pokojů nebo apartmánů.

 
ubytovani restaurace saunový svět společenská sál venkovní terasa se zahradkou venkovní sportovní hřiště dětské hřiště možnost parkování je možné vít sebou svého psího mazlíčka
 
Kapacita objektu: 55 lůžek
Strava: snídaně, polopenze, plná penze
Telefon recepce: +420 733 539 377
Telefon wellness: +420 737 117 445
Email: toc@heliosjeseniky.cz

 

Wellness hotel Helios Jeseníky

hrad

Strava: snídaně, polopenze, plná penze
Od:

Wellness hotel Helios nabízí příjemné ubytování  a relaxaci pro romantické, wellness i rodinné pobyty.  Celková kapacita hotelu je 90 lůžek v rozsahu dvou, tří a  čtyřlůžkových pokojů nebo apartmánů typu standard a superior.

 
ubytovani restaurace saunový svět společenská sál venkovní terasa se zahradkou venkovní sportovní hřiště dětské hřiště možnost parkování 
 
Kapacita objektu: 90 lůžek
Strava: snídaně, polopenze, plná penze
Telefon recepce: +420 775 775 942
Telefon wellness: +420 737 117 445
Email: helios@heliosjeseniky.cz

 


 

Penzion Chiranka Lipová Lázně

hrad

Strava: snídaně, polopenze, plná penze
Od: 340 Kč

Horský Penzion Chiranka leží přímo v centru obce Lipová-lázně, v těsné blízkosti lázeňského města Jeseník.  Celoroční pobyty se stravou pro všechny druhy klientů. Ubytování  vhodné pro školy, skupinové pobyty, rodiny s dětmi i seniory.

 
ubytovani restaurace koupání v bazénu saunový svět společenská sál venkovní terasa se zahradkou venkovní sportovní hřiště dětské hřiště patanqové hřiště možnost parkování je možné vít sebou svého psího mazlíčka
 
Kapacita objektu: 45 lůžek
Strava: snídaně, polopenze, plná penze
Telefon: +420 733 539 377
Email: chiranka@heliosjeseniky.cz

 

Helios Jeseníky na Facebooku